«Велика істина відкрилася мені.
Я дізнався: люди живуть.
А сенс їхнього життя - в їх домівці.
Дорога, ячмінне поле, схил пагорба
розмовляють по-різному з чужинцем
і з тим, хто народився тут…»
Антуан
де Сент-Екзюпері, «Цитадель»
Чи знаєте Ви як підтримати та допомогти дітям і їх батькам, які, рятуючись від війни, вимушено переїхали у більш спокійніші області, адаптуватися на новому місці, у новій школі чи ліцеї? Як створити умови для їх самовизначення?
Ці та інші питання обговорили півсотні практичних психологів закладів освіти Тернопільської громади та фахівці з профорієнтації Тернопільського обласного центру зайнятості, які взяли участь у семінарі-практикумі «Шляхи соціалізації та інтеграції дітей та сімей з числа внутрішньо переміщених осіб у громадах», що організував Тернопільський комунальний методичний центр науково-освітніх інновацій та моніторингу.
На актуальних проблемах та особливостях соціально-психологічного супроводу дітей і сімей ВПО зупинилась спікер Ганна Крупник, психолог, провідний фахівець з профорієнтації управління організації надання послуг Тернопільського обласного центру зайнятості.
Вона звернула увагу присутніх на те, що досвід переселення є дуже виснажливим як для батьків, так і для дітей, їм може просто не вистачати сил на навчання; у місцях тимчасового проживання може не бути простору для занять дітей, належного одягу, взуття, шкільного приладдя; діти можуть мати дуже травматичний досвід війни.
«Пам'ятайте про те, що центр вашого життя там, де ви є і де б ви не були — ви берете з собою себе. Навіть якщо складно, потрібно зібратись і взяти відповідальність за своє життя. Якщо ж зовсім важко — є рятівна фраза, яка допоможе триматись: «Поки що так!», - зауважила спікер.
Наприкінці виступу вона провела вправу «Комплімент» з усіма учасниками заходу, яка спрямована на створення практичним психологом позитивного соціально-психологічного клімату в класі, підвищення самооцінки учнів із числа ВПО.
Про те, як фахівці з профорієнтації та психологи служби зайнятості можуть допомогти старшокласникам і їх батькам у професійному самовизначенні, про послуги служби для ВПО, про шляхи взаємодії психологів закладів освіти та служби зайнятості розповіла начальник відділу профорієнтації управління організації надання послуг Тернопільського обласного центру зайнятості Олена Рак
А Олена Шевчук, практичний психолог ТЗОШ№20 поділилась досвідом участі в проекті під керівництвом професора, академіка АПН України, Олени Пометун «Навчання учнів з досвідом міграції.» проект дає відповідь на питання , що таке травмо-інформована педагогіка і як вчитель має її використовувати у роботі з дітьми в умовах війни і повоєнного часу.
у другій частині зустрічі учасники у форматі світового кафе шукали відповіді на актуальні питання:
Які основні психологічні виклики переживають діти ВПО в Україні?
- Як психологи та соціальні педагоги можуть допомагати дітям ВПО
адаптуватися?
Як побудувати довірливі відносини з дитиною ВПО, щоб вона відкрилася та
відчувала підтримку?
- Як попередити та вирішувати конфлікти між дітьми ВПО та місцевими учнями?
Модераторами груп були Ганна Крупник, психолог, провідний фахівець з профорієнтації
управління організації надання послуг Тернопільського обласного центру
зайнятості, а а також практичні психологи: ТСШ -Оксана Мішура, ТПШ№1- Оксана Борис та ТЗОШ№14 Алла Гусак.
У підсумку, йшлося про те, що в атмосфері «зараз ви в безпеці, ми всі – Україна, ми - одна сім’я, ми все подолаємо разом!» дітям та їх батькам набагато легше адаптуватися, приймати рішення, будувати плани та досягати їх маленькими кроками.