МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
«ВИМОГИ ДО МЕТОДИЧНИХ РОЗРОБОК НА ПРИСВОЄННЯ (НА ВІДПОВІДНІСТЬ РАНІШЕ ПРИСВОЄНОГО) ПЕДАГОГІЧНОГО ЗВАННЯ “ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ-МЕТОДИСТ”»
І. Загальні положення
Педагогічне звання «практичний психолог-методист» може присвоюватися педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», здійснюють науково-методичну і науково-дослідну діяльність, мають власні методичні розробки, які пройшли апробацію та схвалені науково-методичними установами або професійними об'єднаннями викладачів професійно-технічних та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти [6].
Методична розробка – особлива сфера знання, наукові основи якої лише започатковуються. Це пов'язано з тим, що нині в лоно практики почали проникати теоретичні досягнення і тому практична діяльність, якщо вона прагне бути успішною, без старанно розроблених методичних матеріалів обійтися здебільшого не спроможна [3]. Методична розробка це опис системи роботи працівника психологічної служби, що ілюструє особистісні стратегії психолога, упровадження інноваційних технологій, методик. Матеріали розробки мають бути спрямованими на реалізацію мети та завдань психологічної практики.
За В. Г. Панком метою всякої психологічної практики є зміни стану або змісту свідомості об'єкту (ставлень, переконань, уявлень, емоцій тощо), рис або якостей особистості, зміни поведінки об'єкту психологічної практики.
Методична розробка містить опис досвіду роботи працівника протягом міжатестаційного періоду.
Авторами методичної розробки можуть бути як одна так і кілька осіб (практичний психолог та методист, який вивчав досвід роботи).
Орієнтуючись на концептуальні засади реформування середньої школи «Нова українська школа» зміст методичної розробки має носити компетентісну спрямованість, інноваційний та дослідницький характер.
Практичні психологи на присвоєння (відповідність раніше присвоєного) педагогічного звання «практичний психолог-методист» подають методичні розробки для схвалення фаховою комісією при центрі практичної психології і соціальної роботи ПОІППО до 25 лютого поточного року.
Для повноти презентації досвіду може подаватися електронний аналог друкованого видання на CD, DVD диску (додатком до книги, що первинно виконана у паперовому вигляді). Електронне видання вміщує сам текст методичної розробки та відео записи професійної діяльності спеціаліста психологічної служби (фрагменти заняття, консультування тощо). Відповідальність за зміст методичних матеріалів та дотримання етичних норм (дозвіл батьків, учнів, клієнта проводити зйомки; конфіденційність інформації тощо) покладається на автора (ів).
Поширення електронного видання відбувається відповідно до Положення про електронні освітні ресурси (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1060 від 01.10.2012) та передбачає згоду учасників зйомки.
Відео записи мають ілюструвати практичну частину методичної розробки. Якісні відео записи професійної діяльності спеціаліста психологічної служби можуть відігравати потужну роль у підвищенні кваліфікації новопризначених фахівців (поширення кращого досвіду колег) та роз'ясненні серед широкого кола громадськості особливостей надання професійної допомоги психологами.
Відповідальність за коректність подальшого їх використання у практичній діяльності покладається на впроваджувачів.
1. Технічний регламент до едектронного видання:
- носій електронного видання – оптичний диск (CD / DVD).
- зміст електронного видання має бути представлено в одному або декількох файлах. Для текстів доцільно використовувати формати PDF, TXT, DOC. Для зображень – формати JPEG TIFF; аудіо файлів – MP3 WMA.
2. Обкладинка диску має містити такі відомості:
- назва електронного видання;
- авторство;
- рік видання (випуску);
- анотація (розкриває зміст видання, формати електронних даних вміщених на CD / DVD);
- технічні (системні) вимоги до CD / DVD.
Бібліографічний опис електронного видання на CD / DVD дисках здіснюється за схемою: Назва [Електронний ресурс] / під ред ПІП, ПІП. − Місто: Видавець, рік видання. − електрон. опт. диск (CD-ROM) : кольор.; 12 см. − Систем. вимоги: Pentium-500$ 128 Mb RAM$ Windows 200/XP/Vista/7. − Назва з екрану.
ІІ. Вимоги до оформлення та змісту методичної розробки на присвоєння (відповідність раніше присвоєного) педагогічного звання
«практичний психолог-методист»
Технічні вимоги
Методична розробка подається українською мовою роздрукованою на аркушах білого паперу формату А-4 (орієнтація сторінки книжна), шрифт 14 Times New Roman в редакторі Word for Windows, інтервал одинарний. Розташовувати текст на сторінці необхідно з урахуванням полів: справа 10 мм., зліва 20 мм., зверху і знизу 20 мм. Необхідною є нумерація сторінок.
Зміст тексту викладається від третьої особи з посиланням на додатки, певна теза має проілюструватися результатами психологічних досліджень, аналізом запитів до психологічної служби, рекомендаціями, авторськими програмами, публікаціями тощо.
Цифровий матеріал оформлюється у вигляді таблиць. Вони повинні бути пронумеровані арабськими цифрами протягом усього документа. Над верхнім правим кутом таблиці розташовується напис: «Таблиця №___». Слово «таблиця», при наявності тематичного заголовка, пишеться над ним. На всі таблиці повинні бути посилання в тексті. При цьому слово «таблиця» в тексті пишеться повністю, якщо таблиця не має номера, якщо таблиця має номер − то скорочено (наприклад: табл. 1).
Ілюстративні матеріали (фотографії, таблиці, діаграми, графіки тощо) повинні мати номер та назву. Номер рисунка включає номер розділу (наприклад: рис.1.1. або рис. 2.3.).
Авторська методична розробка, яка подається для схвалення науково-методичною установою (ПОІППО), має пройти апробацію та попередньо бути схваленою на рівні навчального закладу, району (міста), об'єднаної територіальної громади.
Необхідні структурні елементи методичної розробки
1. Титульний аркуш і зворот титульного аркуша (перший аркуш методичної розробки).
2. Зміст.
3. Вступ.
4. Перелік умовних позначень (за наявності).
5. Розділ 1 (теоретичний).
6. Розділ 2 (практичний).
7. Висновки.
8. Література (використана та рекомендована).
9. Додатки.
Рекомендації до формування теми методичної розробки
Тема авторської методичної розробки формується відповідно до основної мети діяльності психологічної служби, яка обумовлена новими тенденціями в державі та освіті, особливостями функціонування системи навчального закладу, потребами учасників навчально-виховного процесу, професійними та особистісними можливостями практичного психолога. Основною метою діяльності психологічної служби є підвищення ефективності діяльності персоналу та (або) споживачів послуг (клієнтів) засобами практичної психології і, одночасно, захист їхнього психічного здоров’я і соціального благополуччя [9].
Концепція Нової української школи визначає завдання для працівників психологічної служби:
- просвіта учителів щодо психічного і розумового розвитку дітей (є особливо важливою в умовах інклюзії);
- професійне психологічне консультування учасників навчально-виховного процесу з питань особливостей розвитку дітей на різних вікових етапах;
- формування в учителів компетентностей щодо застосування індивідуальних стилів навчання з урахуванням темпу учнів;
- навчання учасників навчально-виховного процесу знаходити спільну мову з колегами, друзями, батьками, незнайомими людьми;
- навчання справлятися зі стресом та напругою;
- робота, спрямована на усвідомлення учнями та вчителями своєї гідності, сильних сторін характеру та чеснот;
- розвиток у вчителів, учнів здатності формувати та відстоювати власне судження та життєві позиції.
Вимоги до рецензій та рецензентів методичної розробки
До методичної розробки додаються рецензії двох спеціалістів, що мають відповідну освіту «Психологія», «Практична психологія» та мають позитивний досвід роботи з даною проблемою (відомі науковці, методисти, психологи-практики). Бажано, щоб рецензенти мали публікації з даної проблеми.
Рецензії пишуться у довільній формі, але мають містити оцінку матеріалу за наступними критеріями:
- актуальність;
- практична значущість матеріалу;
- повнота огляду наукових робіт з теми;
- чіткість та коректність визначення основних понять;
- наявність та коректність посилань на першоджерела;
- коректність застосованих методик та методів, належність їх до наукової психології;
- коректність методів оцінки ефективності викладеного у розробці досвіду.
Рекомендації до оформлення «Змісту» методичної розробки
Зміст роботи викладається у вигляді складного плану, з позначенням сторінок. Розділи повинні мати порядкові номери, позначені арабськими цифрами. Кожен розділ рекомендується починати з нової сторінки. Підрозділи повинні мати порядкові номери в межах кожного розділу. У кінці номеру підрозділу також повинна ставитися крапка (наприклад: другий підрозділ першого розділу – 1.2.).
Найменування розділів мають бути короткими, відповідати змісту і записуватися у вигляді заголовків великими літерами. Найменування підрозділів записуються у вигляді заголовків малими буквами (крім першої).
В кінці заголовків крапка не ставиться. Заголовки змісту повинні точно повторювати заголовки в тексті.
Змістовне наповнення розділу «Вступ»
Вступ – це розділ основного тексту методичної розробки. У вступі стисло і в загальному вигляді описують: мету та галузь застосування матеріалів, проблеми, які існують у даній галузі та на вирішення яких направлені матеріали методичної розробки. Аналізується структура видання. Вступ є органічною частиною основного тексту розробки, але звичайно його не включають у нумерацію її розділів (це ненумерований розділ).
Змістовне наповнення розділів (теоретичного та практичного)
Основний текст методичної розробки включає два розділи: теоретичний та практичний.
У першому (теоретичному) розділі подається обґрунтування актуальності проблеми, якій присвячено публікацію. В обґрунтуванні необхідно посилатися на авторитетні дослідження з теми, наводити статистику з обов'язковим зазначенням першоджерел, запити практики. Надається критичний огляд існуючих публікацій, розробок за темою. Спеціалісту необхідно орієнтуватися в широкому спектрі сучасних інноваційних технологій, ідей, шкіл, напрямків, не втрачати часу на відкриття уже відомого. Важливим є огляд науково-понятійного апарату, що застосовується автором. Якщо ці визначення не є авторськими, то обов'язкові посилання на першоджерела.
В розділі виділяється ідея (мета досвіду). Мета має бути чітко визначеною і передбачати «виявлення», «формування, «розвиток», «профілактику», а не «проведення» чи «здійснення». Обов'язково вказується цільова група, на яку спрямовано активність викладеної технології, методики і можлива результативність. Шляхи розповсюдження та популяризації досвіду.
Визначаються завдання, шляхи та етапи досягнення мети. Типові формулювання: «здійснити», «виявити», «сформувати» тощо. Завдання мають бути конкретними та передбачати види, форми роботи працівників психологічної служби, суб'єктів співпраці та результат, який має бути досягнуто. Вказати приладдя, умови, які необхідні для здійснення роботи.
Назви психодіагностичних, психокорекційних і розвивальних методик і методів обов'язково вказуються повністю (із зазначенням автора), з обов'язковим посиланням на першоджерела.
Зазвичай останнім етапом має бути «оформлення документації (звітної)».
У випадку опису технології психологічної допомоги дитині з особливими освітніми потребами, частиною якої є упровадження корекційно-розвивальної програми, повний виклад самої програми подається у другому (практичному) розділі.
Інформація про досліджувану проблему повинна містити аргументовані тези, відзначатися системністю, доказовістю, практичною спрямованістю узагальненої системи роботи.
Основне призначення описуваного узагальнення - створення реальної картини досвіду, показ конкретних зразків напрацювань і здобутків для поширення.
У другому (практичному) розділі подається опис досвіду реалізації теоретичних положень. Наводиться повний виклад авторських розробок: корекційно-розвивальної програми, тренінгу, ділової гри, заняття тощо. Якщо вправа або заняття вже були десь описані, то посилання на першоджерело є обов'язковим.
При цьому необхідно зазначити не тільки хід процедури, але й результати її виконання, можливі наслідки і помилки, нюанси, на які необхідно звернути особливу увагу. Обов'язково вказуються обмеження або застереження та можливі негативні наслідки некоректного застосування методики.
Необхідним є включення до методичної розробки критеріїв, показників результативності надання психологічних послуг учасникам навчально-виховного процесу, оцінки ефективності та результативності технології, методики (як результат упровадження). Як правило, оцінка ефективності і результативності методики визначається за допомогою вимірювання стану предмету дослідження до проведення роботи і після. Різниця між цими результатами і буде показником ефективності.
Психологічна діагностика може бути спрямована як на окрему особистість, так і на групу чи організацію.
Практичний розділ містить конкретні та зрозумілі рекомендації, які обумовлені завданнями психологічного обстеження та наслідками проведеної роботи. Увага приділяється пропозиціям щодо ефективного використання методичної розробки та шляхів розповсюдження і популяризації досвіду. За необхідністю рекомендації можуть спиратись на додаткову інформацію, яка наводиться в додатках.
Формування «Висновків»
Висновки містять короткі резюме за кожним розділом та загальні висновки щодо методичної розробки. У висновках подається коментар з практичного використання матеріалів; оцінка одержаних результатів роботи, вивчення яких дає можливість корегувати діяльність, спрямовувати її на досягнення мети та завдань; визначення фективності застосованих методів і прийомів, засобів тощо.
Формування «Списку літератури»
До списку літератури включаються опубліковані літературні джерела, на які є посилання в тексті роботи, та назви видань, на які не було посилань у розробці, але які можуть викликати інтерес читача (список рекомендаційної літератури). До списку включаються монографії, статті з наукових і науково-методичних журналів, збірників праць науково-дослідних закладів, довідники.
Оформлення літературних джерел (бібліографічних описів) має відповідати правилам, про які можна дізнатися, у тому числі, на сайті Державної наукової установи “Книжкова палата України імені Івана Федорова” (режим доступу: http://www.ukrbook.net/zakony/prykl_bib_zap.pdf).
Формування «Додатків»
У додатках вміщують матеріал, який: не може бути послідовно розміщений у основній частині, оскільки є великим за обсягом; ілюструє тези основної частини та є необхідним для повноти розкриття досвіду.
До складу додатків можуть входити:
- схеми, рисунки, які відображають систему роботи автора (авторів);
- таблиці, які містять числові дані;
- аналітичні звіти за результатами діагностики (важливо дотримуватися етичних
- аспектів щодо висвітленої інформації);
- ілюстрації, таблиці, діаграми тощо;
- зразки документів (які не містять інформації для службового використання).
ІІІ. Зразки оформлення частин методичної розробки
Зразок оформлення титульного аркуша і його звороту
(перший аркуш методичної розробки)
Управління освіти / об'єднана територіальна громада Навчальний заклад
| Центр практичної психології і соціальної роботи ПОІППО |
Методична розробка на тему: Назва теми
| Автор (и): прізвище, ім'я, по батькові, місце роботи (район, навчальний заклад), посада |
Рік | Схвалено: Назва об'єднання фахівців, рада, яка схвалила матеріали на рівні району (міста), об'єднаної територіальної громади, навчального закладу
Рецензенти: ПІП, наукове, педагогічне звання, посада
Бібліографічнний опис Схема : Прізвище, ініціали. Назва : методична розробка / повністю ім'я, по батькові, прізвище. – місто. : видавець, рік видання. – кількість сторінок.
Анотація Включає характеристику основної теми, проблеми, викладеної у методичній розробці, мету роботи і результати. У анотації вказують новизну матеріалів, цінність та цільову групу споживачів інформації
|
Зразок оформлення змісту методичної розробки
ЗМІСТ |
Вступ |
| Ном. стор. |
РОЗДІЛ 1. НАЗВА РОЗДІЛУ | ................................ |
|
1.1. Назва підрозділу | ................................ |
|
1.2. Назва підрозділу | ................................ |
|
Висновки до розділу 1 | ................................ |
|
РОЗДІЛ 2. НАЗВА РОЗДІЛУ | ................................ |
|
2.1. Назва підрозділу | ................................ |
|
2.2. Назва підрозділу | ................................ |
|
Висновки до розділу 2 | ................................ |
|
ВИСНОВКИ | ................................ |
|
Література | ................................ |
|
Додатки | ................................ |
|
IV. Короткий словник термінів
Анотація – Стисла бібліографічна довідка, характеристика змісту книги, статті та ін. [1].
Апробація – Офіційне схвалення, затвердження чого-небудь після випробування, перевірки [1].
Бібліографія – 1. Науковий, систематизований опис книг та інших видань. 2. Список літератури (книжок і статей) на яку-небудь тему або з якої-небудь галузі знань [4].
Бібліографічний опис – це сукупність бібліографічних відомостей про документйого складову частину чи групу документів, які наведені за певними правилами, необхідні та достатні, і є результатом аналітико-синтетичної переробки інформації [4].
Видання – твір (документ), який пройшов редакційно-видавниче опрацювання, виготовлений друкуванням, тисненням або іншим способом, містить інформацію, призначену для поширення, і відповідає вимогам державних стандартів, інших нормативно-правових актів щодо видавничого оформлення, поліграфічного і технічного виконання [12].
Дослідницька діяльність – оригінальні дослідження в галузі природничих або соціальних наук, культури або освіти, що передбачають ретельні, упорядковані пошуки на основі критичного підходу з використанням різних прийомів і методів, що залежать від характеру й умов поставлених проблем [3].
Інновації – новостворені (застосовані) і (або) вдосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і (або) соціальної сфери [2].
Інноваційна діяльність – діяльність, що спрямована на використання і комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок і зумовлює випуск на ринок нових конкурентоздатних товарів і послуг [2].
Інноваційний продукт – результат науково-дослідної і (або) дослідно-конструкторської розробки, що відповідає вимогам, встановленим цим Законом [2].
Компетентність – динамічна комбінація знань, способів мислення, поглядів, цінностей, навичок, умінь, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно провадити професійну та / або подальшу навчальну діяльність [8].
Наукова робота – процеси, за допомогою яких постійно поновлюються знання з визначеного предмета або готуються наукові публікації, поширюються праці, розвиваються й удосконалюються нові напрямки наукової і практичної діяльності. Такий чіткий поділ наукової і дослідницької роботи (діяльності) у вітчизняному науковому просторі переважено не вживається, дослідницьку діяльність позначають терміном “науково-дослідницька робота” [3].
Рецензія – 1. Стаття, що аналізує та оцінює який-небудь твір, спектакль, концерт. 2. Критичний розбір твору, праці з метою рекомендації до друку, захисту і т. ін. [1].
Психологічна практика відрізняється від усіх інших практик у першу чергу – своєю спрямованістю, метою (зміна рис або якостей особистості, стану або змісту свідомості об'єкта та ін.), в другу чергу – засобами. Засоби, якими здійснюється психологічна практика, можуть бути і непсихологічними (наприклад, малювання, ліплення, гра з піском ), але мета і результати завжди мають психологічні наслідки і зміст (полегшення наслідків психологічної травми, корекція неуспішності навчання, формування довільної поведінки, рефлексивних механізмів тощо) [9].
Електронне видання – електронний документ, який пройшов редакційно-видавниче опрацювання, має вихідні відомості й призначений для розповсюдження у незмінному вигляді [11].
Наукова методика – це система перекладу теоретичних висловлювань у способи (рецепти) практичних дій. Іншими словами, методика розкриває, як із теорії випливають способи діяльності з предметною сферою або сферою мислення [3].
Особистісна стратегія діяльності практичного психолога – підхід до організації психологом своєї професійної діяльності, індивідуальний стиль спеціаліста, що відбивається у потребах і мотивах, постановці цілей, тактиках реалізації та емоційному підкріпленні при розв'язанні життєвих і професійних проблем. На думку В. Моляко, стратегії – особистісні, а тактики – ситуативні. Одні й ті самі тактики можна використовувати в різноманітних стратегіях діяльності. Сукупність тактик діяльності професійного психолога утворюють психологічний інструментарій спеціаліста-практика [13].
Тактики професійного психолога – це поєднання певних конкретних дій, операцій, прийомів індивідуальної та групової роботи, спрямованих і підпорядкованих певній стратегії діяльності [13].
V. Перелік використаної та рекомендованої літератури
1. Великий тлумачний словник сучасної української мови / укладач і головний редактор В. Т. Бусел. – К.: Ірпінь: ВТФ “Перун”, 2001. – 144 с.
2. Закон України “Про інноваційну діяльність”. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/40-15.
3. Клепко С. Ф. Наукова робота і управління знаннями: Навчальний посібник. – Полтава: ПОІППО, 2005. – 201 с.
4. Кушнаренко Н. М. Наукова обробка документів [Текст] / Н. М. Кушнаренко, Б. К. Удалова. – 4-те вид., перероб. і доп. – К. : Знання, 2006. – 334 с. – ISBN 966-346-234-5.
5. Моргун В. Ф., Москаленко Л. С. Кваліфікаційні наукові роботи з психології: курсова, бакалаврська, магістерська. Методичний посібник для студентів / за ред. В. Ф. Моргуна. – К.: Видавничий Дім “Слово”, 2013. – 168 с.
6. Наказ Міністерства освіти і науки України № 930 від 06.10.2010 р. (із змінами, внесеними згідно з наказом МОН молоді та спорту № 1473 від 20.12.2011, наказом МОН № 1135 від 08.08.2013) “Типове положення про атестацію педагогічних працівників” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1255-10.
7. Наказ Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної роботи ім. М. В. Остроградського № 325 від 01.12.2015 р. “Вимоги до написання та оформлення випускних (залікових) робіт” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://poippo.pl.ua/dystantsiine-navchannia.
8. Нова українська школа. Концептуальні засади реформування середньої школи / [Гриневич Л., Елькін О., Калашнікова С., Коберник І., Ковтунець В., Макаренко О., Малахова О., Нанаєва Т., Усатенко Г., Хобзей П., Шиян Р.] ; за заг. ред. М. Грищенко. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://mon.gov.ua/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8%202016/08/17/mon.pdf.
9. Панок В. Г. Психологічна служба: Навчально-методичний посібник для студентів і викладачів. – Кам'янець-Подільський : ТОВ Друкарня Рута, 2012. – 488 с.
10. Педагогічна майстерність: виклики ХХІ століття [Текст] : портфоліо кафедри педагогічної майстерності / [упоряд. : В. В. Зелюк, Н. І. Білик, Т. А. Устименко] ; Полтав. обл. ін-т післядиплом. пед. Освіти ім. М. В. Остроградського. – Полтава : ТОВ “АСМІ”, 2013. – 468 с.
11. Положення про електронні освітні ресурси : затверджене наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України № 1060 від 01.10.2012 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1695-12.
12. Проектування регіональних освітніх систем підвищення кваліфікації педагогічних працівників: система управління якістю в ПОІППО : збірник матеріалів СУЯ відповідно до вимог ДСТУ ІSО 9001-2001 / упорядник Н. І. Білик – Полтава : ПОІППО, 2009. – 302 с.
13. Романовська Д. Особистісні стратегії діяльності практичного психолога / Діана Романовська // Психолог. – 2012. – № 21 (501). – С. 28-32.
14. Шапар В. Б. Психологічний тлумачний словник. – Х.: Прапор, 2004. – 640 с.